Scroll to top

Jezerní slať

Business, Nezaradené | projektman projektman - 23. April 2024

3 km

Unikátní zachovalá „severská příroda“ Jezerní slati se vzácnými rostlinami a živočichy je nedaleko od nás. Je chráněná už od roku 1933, kdy tu byla ukončena těžba rašeliny. Slať, dnes zpřístupněná povalovým chodníčkem, s vyhlídkovou věží a naučnou stezkou je dostupná z parkoviště u silnice II/169 Kvilda – Horská Kvilda.

Rašeliniště

Jedná se o rašeliniště rozvodnicového typu, menší část je odvodňována Hamerským potokem do Vydry, zbytek Kvildským potokem do Vltavy. Rozloha slatě je 103,5 ha, nachází se ve výšce 1057–1075 m n. m. Průměrná hloubka rašeliny je 2,5 m, nejvyšší mocnost rašeliny je až 7,6 m v severozápadní neporušené části slatě. Název slať dostala od dnes zarostlého jezírka.

Najdete zde jeden z glaciálních reliktů Šumavy, a to břízu zakrslou (Betula nana), která nedosahuje výšky ani 50 cm. Roste tu suchopýr pochvatý, kleč horská a mnoho dalších. Vzácní živočichové jsou zastoupeni tetřívkem, rysem ostrovidem nebo myšivkou horskou.

Brr, to je zima

Nedaleko Jezerní slati byla naměřena zatím nejnižší teplota na Šumavě. Dne 30. ledna 1987 na stanici Perla v mrazové kotlině panoval mráz –41,6 °C. Průměrná roční teplota je tu pouhých 3,5 °C!

Dne 2. srpna 2013 na slati ČHMÚ poprvé v historii svých měření v České republice na jednom místě v  jednom dni zaznamenal jak mrazový den (minimální teplota pod bodem mrazu), tak i tropický den (maximální denní teplota vyšší než 30 °C).

Related posts