Apartmán U hamru

Aktivity

sportovní vyžití na Kvildě a v okolí

Cyklistika

Národní park Šumava nabízí nejvíce možností vyznavačům cykloturistiky. Mimo veřejné komunikace lze na kole jezdit po vyznačených cyklotrasách a těch je tu velké množství. Navíc můžete využít pravidelného cyklobusu Do nového okna, na Kvildě je křižovatka jednotlivých linek.

Doporučené cyklotrasy

 • Kvilda - Pramen Vltavy (5,9 km) - Bučina (9,1 km) - Knížecí Pláně (12,3 km) - Polka (20,2 km) - Borová Lada (27,8 km) - Kvilda (36 km)
 • Kvilda – prameny Vltavy (5,9 km) – Černá hora – Filipova Huť – Kvilda (28,7 km)
 • Kvilda – Filipova Huť – Modrava – Březník – Černohoská nádrž – Kvilda (34,2 km)

Lyže

Běžecké lyžování
Svah pro sjezdové lyžování je přímo na Kvildě (2 vleky) Na lyžích, stejně jako na kole, snadno projedete velkou část Šumavy. Běžecké trasy jsou strojově upravené a vedou z Kvildy na všechny strany. Aktuální stav stop můžete sledovat na bilastopa.cz Do nového okna. Nevynechejte krásný okruh Kvilda - Pramen Vltavy - Bučina - Kvilda (17 km) nebo závodní okruhy na Zadově a Churáňově. Pro běžkaře je tu možnost vyjet si do areálů Finsterau - Mauth Do nového okna a Haidmühle-Bischofsreut-Frauenberg Do nového okna v Německu.

Sjezdové lyžování
Pro sjezdaře je možnost využít vleků na Kvildě nebo areály dostupné autobusem nebo autem. Nejbližší je lyžařský areál Zadov na Churáňově Do nového okna a Nové Hutě Do nového okna, šumavský Špičák Do nového okna, areál v Kašperských horách Do nového okna nebo lipenský areál Kramolín Do nového okna.
V Německu jsou dobré podmínky na Almbergu (Mitterdorf-Philippsreut) Do nového okna a samozřejmě na Velkém Javoru Do nového okna. Využít lze dalších areálů Haidmühle-Bischofsreut-Frauenberg Do nového okna a Neureichenau Do nového okna nedaleko Stožce. Dobré lyžování je také na Hochfichtu Do nového okna v Rakousku.


Turistika

Na turistické cestě získáte plno informací o Šumavě Kromě do lesů, kde máte možnosti houbaření, sběru borůvek a také brusinek, se můžete vydat na turistické trasy. Klub českých turistů vyznačil na Šumavě bezpočet zajímavých tras pro pěší turistiku a přímo v okolí Kvildy naleznete i oblíbené naučné stezky.
Navíc jenom pro pěší jsou dostupné největší přírodní zajímavosti v okolí. Jezerní slať s vyhlídkovou věží i Chalupská slať s největším rašelinným jezírkem v ČR jsou přístupné po povalovém chodníčku. Pěším jsou dostupné i nejvyšší partie Šumavy, z Kvildy je dnes dobře dostupný Luzný/Lusen (1373 m n.m.) i Roklan/Großer Rachel (1453 m n.m.) v Německu. Tam také najdete atraktivní Stezku v korunách stromů Do nového okna, novou dominantu Bavorského lesa. Podobná stezka Do nového okna je i u Lipna. Nedaleko za hranicemi ve Finsterau je otevřen dolnobavorský skanzen Do nového okna.

In-line brusle

Využijte možnost se projet šumavskou přírodou i na in-line bruslích. Trasa z Nové Pece do Stožce bývá dějištěm i Stožecké brusle, v minulosti se také závodilo na silnici z Horní Vltavice až na Kvildu. Nádherné jsou i cyklostezky kolem Lipenské přehrady. K bruslení zve i perfektní okruh v jinak lyžařském areálu Vodník u Vimperka. Od nás jsou trasy jen kousek!

Geocaching

Máte rádi tajemství? Chcete odhalit neznámé skrýše? Geocaching je podporován i Správou NP Šumava a hledači keší mají možnost projít Šumavu s GPSkou a najít odpovědi na zajímavá témata.

Vodáci

Splouvání VltavyNa Šumavě lze splouvat tři řeky, a to Otavu, Vltavu a Vydru. V národním parku Šumava je třeba dodržovat pravidla pro splouvání Do nového okna, v CHKO se splouvání řek řídí běžnými vodáckými pravidly.

Otava

 • Čeňkova Pila - Rejštejn
  (Informační středisko Rokyta tel.: 376 599 009, 731 530 437)

Vltava

 • Borová Lada - Polka
  meandrující bystřina až zklidněná řeka obtížnost WW I
  (Informační středisko Svinná Lada tel.: 388 434 180)
 • Polka - Lenora
  úsek leží na území CHKO a splouvání zde není omezeno
 • Lenora - Soumarský Most
 • Soumarský Most - Pěkná
 • Pěkná - Nová Pec
  (všechny tři úseky informační středisko Stožec tel.: 388 335 014)

Vydra

 • (Informační středisko Rokyta tel.: 376 599 009, 731 530 437)

Plavání a relax

Chcete si zaplavat a trochu zrelaxovat? Máte možnost zajet do akvaparku v německém Waldkirchenu Do nového okna. Další možností odpočinku jsou domácí bazény v Sušici Do nového okna a v Horažďovicích Do nového okna.
O poznání dále jsou proslulé termální lázně Bad Füssing Do nového okna nedaleko Pasova v Německu (120 km). Ale návštěva největších evropských lázní opravdu stojí za to. Je to 100% relaxace. Za návštěvu stojí i deggendorfské akvacentrum Elypso Do nového okna.

Pohraničníci patří do historie Kvildy stejně jako Král Šumavy


Kvilda v 50. letech (zdroj: Klub českého pohraničí v Rýmařově) Šumava zaujímá v 50. letech zvláštní místo. Když lidé začali před začínajícím komunistickým terorem prchat na Západ, vybrala si podstatná část z nich cestu právě přes šumavské kopce. Přes hranice tu převáděli starousedlíci, sokoli, skauti, bývalí pašeráci, ale i pohraničníci, kteří soucítili se zoufalstvím běženců. Nejslavnější z nich byli Franz Nowotny z dnešní Nové Huti známý jako Kilián a Josef Hasil z Prachatic, který působil u Zvonkové. Na oba se vzpomíná jako na Krále Šumavy.

Od 1. ledna 1949 působil na Kvildě útvar Pohraniční stráže Sboru národní bezpečnosti, který tu zřídil přísně střežené pohraniční pásmo s Německem. Dokonce na tři roky (1951-1954) se sama Kvilda ocitla v hraničním pásmu. Od roku 1952 bylo v obci Velitelství praporu PS Kvilda a od 1.1.1966 zde vznikla rota PS, jejíž působnost byla ukončena až v roce 1990. Od roku 1953 byla na hranicích Československa budována regulérní "železná opona" a s ní skončili i slavné přechody Králů.

Cyklovýlety

Šumavou na kole
Široké možnosti mají cyklisté. Na dobře vyznačené cyklotrasy potřebujete svačinu a zámek na kolo, některá místa jsou totiž jen pro pěší. Podívejte se sami na nejkrásnější místa národního parku.
Šumavou na kole vás vede turistické značení

Kvilda ve filmu

Okolí Kvildy poznáte i v českých filmech:

Král Šumavy (1959)
V Kachyňově filmu o proslulém převaděči a pohraničnících hrálo i mnoho místních obyvatel.

Marketa Lazarová (1967)
Proslulá historická balada Františka Vláčila. Podle kritiků nejlepší český film všech dob.

Černý vlk (1971)
O tvrdých pohraničnících, kteří bojují proti narušitelům hranic, uvedeno u příležitosti 20. výročí založení útvaru Pohraniční stráže.

Pod jezevčí skálou (1978)
Na pytlácké stezce (1979)
Za trnkovým keřem (1980)
Volná trilogie ze Šumavy s příhodami hajného Straky a jeho vnuka Vény. Nezapomenutelný Tomáš Holý.

Novogotický kostel sv. Štěpána, od prosince 2007 v novém hávu

© 2007-2019 U hamru | XHTML | CSS